Podívejme se nyní tedy na rozdělení právě spotřebitelských úvěrů. Tyto úvěry, jak už název napovídá, existují právě za účelem možnosti financování nákupů spotřebního zboží. Rozdělujeme tedy tyto úvěry na účelové a neúčelové. A k tomu existuje ještě drobný doplněk nebo další alternativa, úvěr z kreditní karty.
Účelové spotřebitelské úvěry
Tyto půjčky jsou určeny a vydávány právě za konkrétním účelem. Tedy přímo na nákup konkrétního zboží, služeb nebo nemovitostí. Její výhodou pak je to, že má výrazně nižší úrok, než neúčelový spotřebitelský úvěr. V každém případě banka po klientovi pak vyžaduje doklad o využití peněz, který dokládá využití těchto prostředků právě na konkrétní účel. Pro Vaši představu uvádím, že nejčastější půjčky tohoto typu jsou na automobil, dovolenou či rekonstrukci.
Neúčelové spotřebitelské úvěry
Tyto úvěry se tedy od těch již výše uvedených liší nejen v tom, že mají výrazně vyšší úrokovou sazbu, ale také v tom, že klient tyto prostředky může používat libovolně na cokoli chce či potřebuje, aniž by dokládal bance doklady. Peníze pak můžete využít najednou či postupně. Prostě podle toho, jak v dané situaci potřebujete.
Kreditní karty
Úvěr na kreditní kartě je zvláštním typem neúčelového spotřebitelského úvěru. Také zde nikdo nemonitoruje, co si za tyto peníze koupíte. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že je velká pravděpodobnost, že na této kartě, resp. úvěru, zaplatíte ještě vyšší úrok.
Sečteno a podtrženo
Pokud tedy všechny informace vyhodnotíme, musíme si říci, že nejpohodlnějším druhem spotřebitelského úvěru je úvěr ke kreditní kartě. Většinou Vám k účtu tento úvěr dají na pouhé požádání. Je však nejdražší verzí. Nejlevnější, však tedy v podstatě nejsložitější verzí spotřebitelského úroku je pak účelová půjčka, kdy všechny vyčerpané peníze musíte podložit dokladem.
Já osobně bych se přikláněla k variantě takové. Zkusme si šetřit ze svých příjmů tolik, abychom si nemuseli úvěry brát vůbec.