Hned na začátek si řekneme jednu důležitou věc. Všechny druhy tykví jsou jedlé, a to včetně těch okrasných. Každá z odrůd potřebuje jinou péči, pěstuje se jiným způsobem a nelze pěstovat několik druhů dohromady. S každým druhem také musíte zacházet trochu jinak, když je chcete použít na jídlo, vaření či pečení.
Podívejme se nyní na několik odrůd, které jsou skvělé nejen jako dekorace, ale především jako potravina. Informovat se samozřejmě můžete o každé odrůdě a máte také spoustu možností, jak a kde se s nimi pořádně seznámit .
Mezi jedlé se řadí například dýně:
- špagetová,
- zelená nebo červená Hokkaido,
- Chioggia (Marina di Chioggia),
- žaludová,
- máslová,
- tykev muškátová nebo
- velkoplodá odrůda Goliáš.
Podívejme se nyní na ty neznámější a nejoblíbenější z uvedených.
Máslová dýně
Na vaření je asi nejlepší, protože většinu plodu netvoří semena jako u jiných ale dužina, se kterou můžete pracovat. Ve střední Evropě ji ovšem na polích nepotkáte. Její pěstování není snadné, jelikož potřebuje pro správný růst vysoké teplotní podmínky.
Červené a zelené Hokkaido
Červenému Hokkaido se v Čechách přezdívá kaštanová tykev a potkáte ji u nás častěji než jeho zelenou variantu. Váží asi jeden až dva kilogramy a je velice kvalitní. Zelená varianta je více zploštělá než červená a je také mírně žebernatá. Na rozdíl od červené je o něco větší, běžně váží kolem tří kilogramů a mají oranžovou dužinu.
Až se budete pouštět do jejich přípravy v kuchyni, tak myslete na to, že se jedná o jediný druh dýně, kterou nemusíte loupat. Ušetříte si tak spoustu práce, protože právě s touto plodinou kuchaři a kuchařky neradi pracují, protože se musí loupat, špatně se krájí a je s ním zkrátka spousta práce. V kompotu navíc nechutnají vůbec dobře. Můžete s nimi samozřejmě ale dělat mnohem víc, než je jen nakládat nebo s nimi dekorovat. Skvělé jsou na pečení k masu, ale můžete z nich upéct také muffiny nebo buchtu.